Nitrianski Rytieri sa chcú vrátiť na pozície spred desiatich rokov

Sezónu ukončili s bronzovou medailou.

Keby im niekto na začiatku sezóny povedal, že si z extraligy odnesú bronz, ani by mu neverili. Nitrianski Rytieri sa opäť prihlásili o slovo a svojimi výkonmi ukázali, že patria medzi TOP hokejbalové mužstvá na Slovensku. Hoci mala pre nich tesná prehra v semifinálovej sérii spočiatku trpkú príchuť, dnes považujú tretie miesto za svoj veľký úspech. 

O tohtoročnej sezóne aj o ďalších víziách klubu sme sa rozprávali s manažérom tímu Jurajom Bubákom a štatutárom HBK Nitrianski Rytieri Martinom Štefankom.

Nitrianski Rytieri získali po dlhých siedmich rokoch medailu – v extralige sa umiestnili na treťom mieste. Mnohí fanúšikovia predpovedajú, že tu máme novú éru Rytierov. Vnímate to tak aj vy?

J. Bubák: Myslím, že nová éra hokejbalu v Nitre začala už dávnejšie, keď Martin Štefanka s partiou hokejbalových nadšencov založili Nitriansku Hokejbalovú Organizáciu, spustili mestské ligy a prebrali aj Nitrianskych Rytierov. Vytvorili fungujúcu organizáciu, a to bol aj dôvod, prečo som prijal ponuku vrátiť sa do klubu, ktorý som kedysi spoluzakladal. Angažovaním skúsených trénerov, najprv v minuloročnej nedohratej sezóne Lea Gudasa a teraz aj Aurela Nauša, sme chceli Rytierov postupne vrátiť na pozície spred desiatich rokov. Či nová éra Rytierov už nastala, ukáže čas.

Ako hodnotíte sezónu a najmä play off, ktoré bolo poriadne napínavé?

J. Bubák: Ak sezóna trvá deväť mesiacov a nie vinou covidu, inak ako úspešne sa hodnotiť nedá. V jesennej časti sme si na seba všetci ešte len zvykali – snažili sme sa chalanov presvedčiť, že to s nimi a s hokejbalom v Nitre myslíme úprimne – no výsledky boli už vtedy povzbudzujúce. Na jar bola dôvera už obojstranná, starší chalani cítili možnosť ešte niečo dokázať a mladí splatili dôveru výbornými výkonmi.

Vo štvrťfinále play off sme sa niesli na víťaznej vlne z celej jarnej časti a zvládli sme ho ako po hernej, tak aj po mentálnej stránke. Myslím, že semifinálová séria bola ozdobou tejto sezóny, zniesla tie najprísnejšie kritériá, no žiaľ, so smutným koncom pre nás. Rozhodli zranenia našich skúsených hráčov, no aj napriek tomu sme hrali celú sériu výborne a ja som na chalanov za veľký progres v tejto sezóne nesmierne hrdý. Tretie miesto berieme určite ako úspech.

Vo vyjadreniach trénera aj hráčov často zaznievalo, že chalani si sadli na ihrisku aj mimo neho a atmosféra v kabíne bola veľmi dobrá. Malo aj toto značný podiel na výkone tímu?

J. Bubák: Pokiaľ robíte kolektívny šport a chcete byť úspešní, tak základ je dobrá partia a dobrá atmosféra v celom tíme.

Sezóna je pre Rytierov ukončená, čo bude ďalej? Aké sú vaše ďalšie plány?

M. Štefanka: Realizačný tím zostáva do ďalšej sezóny nezmenený. V kádri zrejme dôjde k určitým zmenám, niektorí starší hráči ohlásili, že chcú skončiť s aktívnou činnosťou. Určite sa s nimi ale budeme ešte rozprávať a hľadať možnosti, ako by nám mohli počas budúcej sezóny pomôcť. Už teraz vieme, že do tímu pribudnú hráči z našej juniorky a pravdepodobne sa poobzeráme aj po pár ďalších posilách.

Aká je dlhodobá vízia klubu?

M. Štefanka: Našou víziou je najmä výchova mládeže a stabilizácia výkonov. Mládež nám funguje výborne, a to najmä vďaka šéftrénerovi Ivanovi Káčerovi a celému trénerskému tímu. Túto sezónu sme mali v extralige ako jediný klub na Slovensku obsadené všetky vekové kategórie. Čo sa týka mužov, chceme hrať atraktívny, dynamický hokejbal, tak ako sa na mladý tím patrí a svojimi výkonmi prilákať čo najviac detí a mládežníkov k tomuto športu.