Na konto sme si pripísali nový slovenský rekord

Hokejbal sme hrali bez prestávky 50 hodín

Počas prvého prázdninového víkendu bolo na hokejbalovom ihrisku pod Zoborom poriadne rušno. Trinásť tímov sa pokúsilo vytvoriť nový slovenský rekord – hokejbal hrali nepretržite 50 hodín, vo dne aj v noci. V nedeľu popoludní sa ukázalo, že po takmer 80 odohratých zápasoch bol maratón úspešný a hokejbalisti spod Zobora sa zapísali do Knihy slovenských rekordov.

Maratón zahájila v piatok napoludnie hokejbalová mládež. Na malom ihrisku vo formáte 3+1 si zahrali hokejbal deti od 6 do 20 rokov, ktoré sa pod hlavičkou Nitrianskych Rytierov pravidelne zúčastňujú extraligových súťaží a turnajov. Vyvrcholením piatkového programu bol exhibičný zápas, v ktorom sa proti sebe stretli tím Boris a Brambor (dvojica bývalých hokejistov Boris Valábik a Marián Gáborík) a tím HK Nitra. Návštevníci športového areálu ZŠ kráľa Svätopluka tak mohli vidieť v akcii napríklad Filipa Krivošíka, Adriána Holešinského, Mareka Slováka, Juraja Šišku, Tomáša Hrnku, Mareka Tvrdoňa, najlepšieho hokejbalistu sveta z roku 2015 Stana Petríka či legendu slovenského hokeja a hokejbalu Jozefa Stümpela. „Aj keď sú starší, ide im to veľmi dobre. Len to behanie by mohli zlepšiť. Veď aj Boris Valábik kričal na ostatných, aby spomalili,“ zhodnotil s úsmevom predvedené výkony 11-ročný Lukáš Krajčo. Zápas napokon skončil v prospech HK Nitra, súpera porazili 8:6.

Po exhibičnom zápase pokračovali v maratóne prihlásené tímy, ktoré hrali turnajovým spôsobom, každý s každým. „Odohrali sme viac ako 80 zápasov v trvaní 2x15 minút. Keďže rekord spočíva v nepretržitom hraní, prestávky neboli možné. Pauza spočívala len vo výmene tímov na ihrisku,“ upresnil Juraj Halmo, podpredseda Nitrianskej hokejbalovej organizácie a člen organizačného tímu.

V piatok aj v sobotu boli hráči ešte plní entuziazmu, najťažšie bolo nedeľné ráno. „Nebudem klamať, dalo nám to poriadne zabrať. Odohrať takmer každé dve hodiny 30-minútový zápas s minimom spánku, navyše počas dvoch dní, je náročné aj pre skúsených športovcov. O to viac nás ale teší, že bola naša snaha úspešná a rekord pokorený,“ povedal účastník turnaja a člen organizačného tímu Anton Balaška. Platnosť rekordu potvrdil komisár Slovenských rekordov Igor Svitok, ktorý dohliadal na priebeh podujatia.

Hoci išlo na maratóne predovšetkým o vytvorenie rekordu a radosť z hokejbalu, organizátori sa predsa len rozhodli oceniť tri najlepšie mužstvá. Najúspešnejšími boli Cabajské Banány, druhé miesto získali Xaus Boys a TOP trojicu uzavreli Granátovci.

Majú hokejbalisti ešte podobne ambiciózne plány aj do budúcna? „Nateraz sa uspokojíme s dosiahnutým rekordom, veríme, že nás tak skoro nikto neprekoná. Už teraz ale pripravujeme rôzne aktivity a podujatia, ktorými chceme ešte viac spopularizovať hokejbal v Nitre,“ uzavrel J. Halmo.